Rehabilitacja Brodnica

Rwa kulszowa – jak leczyć? Poznaj sposoby na ból

Rwa kulszowa – jak leczyć? Poznaj sposoby na ból

Każdy, kto choć raz w życiu doświadczył rwy kulszowej, może powiedzieć na jej temat wiele. I to wcale nie będzie piękna opowieść. Przeszywający ból od odcinka lędźwiowego wzdłuż nogi to nierzadko istny koniec świata. Na domiar złego wykonywanie najprostszych czynności takich jak wstanie z łóżka staje się nie lada wyzwaniem. Wiemy, z czym się mierzysz, dlatego w dzisiejszym artykule poznasz pozycje ułożeniowe, ćwiczenia i inne sposoby, które złagodzą dolegliwości rwy kulszowej.

Masaż i terapia manualna – jaki jest ich cel w leczeniu dolegliwości rwy kulszowej? Poznaj metody terapii 

Choć bezpośrednio masaż działa przede wszystkim na poziomie powięziowo-mięśniowym, to rozluźnienie tych struktur może mieć duży wpływ na dolegliwości w przypadku rwy kulszowej. Obecność punktów spustowych w odcinku lędźwiowym i/lub pośladkach, a także ograniczona ruchomość powięzi mogą potęgować ogólną bolesność. Wyeliminowanie dodatkowych problemów z pewnością ,,ujarzmi” dolegliwości rwy kulszowej. Masaż wycisza również układ nerwowy, który w przypadku opisywanego schorzenia jest silnie pobudzony. Pamiętajmy, że zabieg ten można wykonywać wyłącznie w przewlekłym stadium rwy kulszowej po wyeliminowaniu ognisk zapalnych.

Inne metody terapii manualnej opierają się na:

  • technikach mobilizacji odcinka lędźwiowego i miednicy,
  • terapii narzędziowej IASTM,
  • rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym pośladka i mięśni z grupy kulszowo-goleniowej.

Ćwiczenia na rwę kulszową, które możesz wykonać samodzielnie w domu

Tuż obok pozycji ułożeniowych istotną rolę w likwidacji dolegliwości rwy kulszowej odgrywa trening ruchowy. Poniżej znajdziesz 4 przykładowe propozycje ćwiczeń, które możesz wykonać samodzielnie w domu:

  1. Połóż się na plecach na macie. Ugnij nogi w kolanach i umieść podudzia na piłce gimnastycznej. Jeśli jej nie masz, pozostaw stopy płasko na podłodze. W spokojnym tempie przenoś obydwa kolana raz na prawą i na lewą stronę.
  2. Pozostań w tej samej pozycji. Stopę strony bolesnej umieść na przeciwnym kolanie. Powoli unoś biodra, wytrzymując w górze ok. 2-3 sekundy.
  3. Przejdź do leżenia na brzuchu. Na zmianę przyciągaj lewą i prawą nogę do pośladka przez 30 sekund.
  4. Połóż się na plecach. Przyciągaj na zmianę prawe i lewe kolano do brzucha. Drugą nogę zegnij w kolanie lub połóż prostą na wałku, zwiniętym ręczniku lub poduszce.